Rader Tech

Jakie rusztowanie wybrać?

Data publikacji: 24.02.2023 r.

Rusztowania są niezbędne do przeprowadzania różnego typu prac na wysokościach. Wykorzystuje się je zarówno do robót przy elewacjach budynków, jak i wewnątrz obiektów. Są one bezpieczniejszą oraz o wiele wygodniejszą alternatywą dla tradycyjnych drabiny. Dowiedz się, jakiego rodzaju rusztowania występują na rynku oraz jakie zastosowanie ma każde z nich.

Czym są rusztowania?

Rusztowanie to specjalna konstrukcja umożliwiająca wykonywanie prac na wysokościach. Ma ona charakter tymczasowy, co oznacza, że po zakończeniu użytkowania jest demontowana.

Rusztowanie składa się z pionowych oraz poziomych słupów, na których są układane pomosty.

Konstrukcje te są niezastąpione podczas prac budowlanych oraz remontowych. Wykorzystuje się je również w trakciemontażu instalacji czy przeprowadzania konserwacji. Z powodzeniem można je stosować zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Są chętnie używane nie tylko w branży budowlanej, ale także m.in. w przemyśle czy w halach magazynowych.

Z jakich materiałów wykonuje się rusztowania?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu materiałem, z którego powstawały całe rusztowania, było drewno. Wynikało to głównie z jego powszechnej dostępności oraz niskiej ceny. Takie konstrukcje nie były jednak trwałe, gdyż drewno narażone na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych traciło swoje właściwości. Jest to materiał, który pod wpływem wilgoci łamie się i wygina.

Obecnie do produkcji rusztowań stosuje się wytrzymałe i solidne materiały, takie jak stal ocynkowana oraz aluminium. Jest to związane przede wszystkim z przepisami prawa, które określają zasady produkcji oraz korzystania z tych konstrukcji.

Drewno nadal jest wykorzystywane w rusztowaniach do budowy podestów.

Rodzaje rusztowań a sposób ich mocowania

Na rynku można znaleźć wiele rodzajów rusztowań. Różnią się one od siebie m.in. wyglądem, zastosowaniem, a także sposobem ich mocowania do ściany budynku. Warto nieco bliżej przyjrzeć się poszczególnym rodzajom tych konstrukcji, co z pewnością pomoże w wyborze odpowiedniego produktu.

Biorąc pod uwagę sposób ustawiania i mocowania, rusztowania dzieli się na:

  • przyścienne,

  • wolnostojące,

  • wiszące.

Zobacz, czym charakteryzują się poszczególne warianty.

Rusztowania przyścienne

Jest to najczęściej wykorzystywany typ konstrukcji. Mocuje się je do ściany budynku, co zapewnia im bardzo dobrą stabilizację. Jest to możliwe dzięki właściwemu rozmieszczeniu obciążenia pomiędzy podłożem a całą konstrukcją rusztowania.

Rusztowania wolnostojące

W przypadku tego rodzaju konstrukcji obciążenia przenoszone są bezpośrednio na podłoże. Nie są związane ze ścianą obiektu. Stabilizację takich rusztowań zapewnia ich własna konstrukcja. Są one wykorzystywane zazwyczaj w branży energetycznej oraz stoczniowej. Bardzo często stosuje się je również podczas prac renowacyjnych przeprowadzanych w zabytkowych obiektach.

Rusztowania wiszące

Rusztowania wiszące stosuje się wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości ustawienia konstrukcji na podłożu ze względu na to, że jest ono nierówne. W ich przypadku całe obciążenie jest przenoszone na budynek. Rusztowanie mocuje się za pomocą lin oraz specjalnych wieszaków.

Podział rusztowań ze względu na konstrukcję

Rusztowania różnią się od siebie także typem konstrukcji. Jest to jeden z najczęściej stosowanych podziałów.

Rusztowanie ramowe

Jest nazywane także elewacyjnym. Rusztowanie ramowe charakteryzuje się prostą konstrukcją i bezproblemowym montażem. Powstaje ono w wyniku połączenia ze sobą płaskich ram, które są wykonane z prefabrykatów. Poszczególne elementy takiego rusztowania są ze sobą łączone za pomocą kotew. Stabilność zapewniają natomiast pomosty oraz stężenia umieszczone w pionie oraz pod ukosem. Wykorzystuje się je najczęściej w budownictwie ogólnym m.in. podczas malowania lub tynkowania elewacji.

Rusztowanie warszawskie

Rusztowanie warszawskie, zwane też kolumnowym, to bez wątpienia jedna z najpopularniejszych konstrukcji. Stosuje się ją w trakcie prac budowlanych, remontowych, konserwatorskich, wykończeniowych itp. Jest złożona z niewielkich elementów, dlatego z powodzeniem można ją rozłożyć nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz budynku. Poszczególne moduły są zbudowane z dwóch pionowych oraz poziomych segmentów. Łączy się je ze sobą za pomocą złączy czopowych, które nie wymagają użycia śrub. Jest to rusztowanie łatwe w montażu, demontażu, transporcie oraz przechowywaniu.

Rusztowanie rurowo — złączkowe

Jest to rodzaj rusztowania niesystemowego, które składa się ze stalowych rur, złączy krzyżowych i wzdłużnych oraz drewnianych pomostów. Do budowy wykorzystywane są również płyty pomostowe, deski bortnicowe, oraz drabinki przystawne. Ten typ rusztowania zazwyczaj wymaga wcześniejszego zaprojektowania. Jego zaletą jest jednak to, że może być używany praktycznie w każdym miejscu. Świetnie sprawdza się zwłaszcza przy bryłach o niestandardowym kształcie i wymiarach.

Rusztowanie kozłowe

Rusztowanie kozłowe złożone jest z co najmniej dwóch przestrzennych podpór oraz pomostu roboczego, który zazwyczaj jest wykonany z grubych desek. Jest ono stosowane najczęściej przy pracach wykończeniowych oraz podczas montażu instalacji elektrycznych. Wykorzystuje się je w miejscach, w których nie ma potrzeby stosowania rusztowań wyższych niż 2,5 m.

Rusztowanie wspornikowe

W przypadku tego typu rusztowania pomosty robocze opierają się na wspornikach, które są połączone z obiektem. Każdy z elementów konstrukcji jest wzmocniony i usztywniony, co zapewnia odpowiednią stabilizację. Najczęściej stosuje się je w wysokich obiektach oraz tam, gdzie nie ma podziału na kondygnacje.

Rusztowanie stojakowe

Poszczególne elementy rusztowania stojakowego opierają się na specjalnych podporach. Jest ono sztywne oraz stabilne dzięki zastosowaniu w nim tężników przyściennych, oraz podpornic. Ogromną zaletą tego rodzaju rusztowania jest jego odporność na duże obciążenia. Dzięki temu z powodzeniem można je stosować także podczas prac na wysokości około trzydziestu metrów.

Podział rusztowań ze względu na sposób ich stosowania

Rusztowania można podzielić również pod kątem sposobu ich użytkowania. Modele jezdne są wyposażone w kółka, które pozwalają na przemieszczenie segmentu konstrukcji bez konieczności jej rozkładania oraz ponownego montażu w innym miejscu. Tego rodzaju akcesoria do rusztowań mają specjalne hamulce, które pozwalają je zablokować, zapobiegając tym samym mimowolnemu przesuwaniu się. Rusztowania jezdne mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie powierzchnia, na której są ustawione, jest płaska. Najczęściej stosuje się je wewnątrz obiektów.

Konstrukcje nieruchome wymagają natomiast demontażu oraz ponownego złożenia w celu ich przeniesienia w inne miejsce. Mimo że cały proces wymaga więcej czasu, to takie rusztowania można stosować także w przypadku wysokich i rozległych obiektów.

Jak zrobić rusztowanie na dachu?

W przypadku konieczności przeprowadzenia prac na budynku trzeba wiedzieć, jak zrobić rusztowanie na dachu. Jest to ono zdecydowanie bezpieczniejszą alternatywą dla drabiny, która może być niestabilna. Dobrze wykonana konstrukcja zapewnia nie tylko komfort prac na wysokości, ale także umożliwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami rusztowanie przeznaczone do pracy na dachach musi być montowane przez osoby, które mają do tego stosowne uprawnienia oraz odebrane przez nadzór techniczny. Jest to niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa.

Na dachach najczęściej wykorzystuje się rusztowania ramowe, głównie ze względu na ich nieskomplikowaną budowę oraz szybki montaż. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zapewnić konstrukcji właściwą stabilizację. Jest to możliwe dzięki umieszczeniu pomostów we wszystkich polach na całej wysokości rusztowania.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego rusztowania?

Wybór odpowiedniego rusztowania nie jest łatwym zadaniem. W pierwszej kolejności weź pod uwagę przede wszystkim materiał, z którego wykonane są podesty. Jak już wiesz, bardzo często robi się je z drewna. Jest to sztywny materiał, który po kontakcie z wilgocią staje się ciężki. Dzięki temu cała konstrukcja staje się stabilniejsza i odporna np. na silne podmuchy wiatru. Drewno pod wpływem działania wody może się jednak rozchodzić oraz pękać. Dodatkowo śliska powierzchnia stanowi zagrożenie dla użytkowników.

Dużą popularnością cieszą się podesty stalowe. Są lekkie, dzięki czemu transport oraz montaż całej konstrukcji jest bezproblemowy. Ich powierzchnia jest pokryta perforacjami, które zapewniają ochronę przed poślizgiem. Jej czyszczenie może być jednak nieco utrudnione ze względu na nierówności.

Jakie inne parametry wziąć pod uwagę podczas wyboru rusztowania?

Wybierając rusztowanie, koniecznie zwróć szczególną uwagę także na szerokość i długość podestów. Powinny być one na tyle duże, aby umożliwiać bezproblemowe wyminięcie się pracujących na nich osób. Weź pod uwagę również ilość oraz ciężar materiałów budowlanych, które będą na nich tymczasowo trzymane. Z kolei długość podestów jest istotna w przypadku budynków o nieregularnych kształtach. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się krótsze konstrukcje, których wnoszenie jest jednak bardziej czasochłonne.

Innym istotnym parametrem jest wysokość rusztowania. Musi być ona dopasowana do rodzaju prowadzonych prac, a także wymiarów budynku. Zwróć uwagę także na rodzaj połączeń poszczególnych części składowych konstrukcji. Niektóre z nich są bardziej czasochłonne podczas montażu, ale zapewniają lepszą stabilizację.

Rusztowania, zwłaszcza te wykorzystywane do prac na dużych wysokościach, powinny mieć dodatkowe zabezpieczenia w postaci burt czy poręczy. Chronią one nie tylko pracowników, którzy na nich przebywają, ale także osoby poruszające się w pobliżu konstrukcji — na dole. Zabezpieczają przed upadkiem, a także przypadkowym zrzuceniem na dół materiałów budowlanych czy narzędzi. Dobrze skonstruowane i zmontowane rusztowanie to podstawa bezpieczeństwa podczas prac na wysokościach.

Skontakuj się
NASZYM SPECJALISTĄ

Pomożemy Ci wybrać najodpowiedniejsze produkty i akcesoria.
Napisz lub zadzwoń już teraz.