Rusztowania to tymczasowe konstrukcje niezbędne do prowadzenia różnego rodzaju prac budowlanych i remontowych na dużych wysokościach. Mają one szerokie zastosowanie nie tylko w budownictwie. Wyróżnia się kilka rodzajów rusztowań, które różnią się od siebie budową oraz przeznaczeniem. Zapoznaj się z ich charakterystyką, co pozwoli Ci wybrać odpowiedni produkt.
Rusztowanie jest tymczasową konstrukcją, dzięki której możliwe jest wykonywanie prac na wysokościach. Stosuje się je zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Może mieć od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów wysokości, dlatego ma bardzo szerokie zastosowanie, przede wszystkim w budownictwie.
Rusztowania są niezastąpione podczas budowy wysokich ścian czy w pracach związanych z elewacjami. Wykorzystuje się je również do naprawy dachów. Konstrukcje te mają zastosowanie także podczas montażu różnego rodzaju instalacji i prac wykończeniowych. Można je też spotkać przy obiektach poddawanych renowacji i konserwacji.
Rusztowania można sklasyfikować, biorąc pod uwagę różnego rodzaju parametry. Jednym z nich jest materiał, z którego zostały wykonane. Uwzględniając go, można wyróżnić konstrukcje:
drewniane — kiedyś cała konstrukcja była wykonywana z drewna, obecnie używa się drewnianych podestów lub innych elementów,
stalowe — można używać ich nawet przy wysokich budynkach, są odporne na duże obciążenia,
aluminiowe — stopniowo wypierają konstrukcje stalowe, gdyż są lżejsze oraz odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne,
z włókna szklanego — sprawdzają się w przypadku prac przy instalacjach elektrycznych.
Inny podział rusztowań uwzględnia sposób ich przemieszczania. Wyróżnia się więc rusztowania:
jezdne — wyposażone w kółka z hamulcami, można je szybko przewieźć w inne miejsce,
elewacyjne — wymagające montażu oraz demontażu w celu ich przeniesienia.
Każdy z wymienionych typów sprawdza się w określonym rodzaju prac.
Zdecydowanie najczęściej stosowanym podziałem jest ten biorący pod uwagę rodzaj konstrukcji rusztowania. Dowiedz się, czym charakteryzuje się każde z nich oraz do jakiego typu prac są one niezbędne.
Rusztowanie warszawskie, czyli kolumnowe, to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych rodzajów konstrukcji. Stosuje się je przede wszystkim podczas prac tynkarskich, budowlanych oraz konserwatorskich. Jest złożone z niewielkich elementów, które łączy się ze sobą. Ten typ rusztowania świetnie sprawdza się zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
Opiera się ono na pionowych rurach, które są połączone z dwiema poziomymi. Zastosowanie w nich łączeń czopowych sprawia, że montaż tego rusztowania odbywa się bez użycia śrub. Wykorzystuje się je przede wszystkim podczas prac na mniejszych wysokościach.
Montuje się je poprzez połączenie ze sobą płaskich ram, które są wykonane z półfabrykatów. Jest to stabilna konstrukcja, dzięki zastosowaniu pomostów oraz stężni. Są one ułożone pionowo oraz pod ukosem, a łączy się je z ramami przy wykorzystaniu uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Rusztowania ramowe stosuje się przede wszystkim w miejscach, w których konieczna jest szybka modyfikacja szerokości konstrukcji.
Rusztowania stojakowe to konstrukcje, których poszczególne elementy są ustawione na stojakach i słupach. Za ich wzmocnienie odpowiedzialne są natomiast ukośne leżniki, podłużnice oraz tężniki.
Z powodzeniem można je wykorzystywać podczas prac na wysokościach wynoszących nawet 30 metrów. Doskonale radzą sobie także z dużymi obciążeniami.
Jest to konstrukcja złożona z rur oraz obrotowych, krzyżowych i wzdłużnych złączy. Pozostałe elementy takiego rusztowania to płyty pomostowe, deski bortnicowe, podstawki oraz przystawne drabinki.
Ten rodzaj stosuje się coraz rzadziej głównie ze względu na to, że jego montaż jest czasochłonny. Bardzo często wymaga on także wcześniejszego zaplanowania. Na jego korzyść przemawia jednak fakt, że jest uniwersalny i można go wykorzystywać do różnego typu prac na wysokościach.
Nazywane jest także systemowym. Jak sama nazwa wskazuje, jest to konstrukcja złożona z połączonych ze sobą modułów. Największą zaletą tego rodzaju rusztowania jest możliwość dopasowania go do nawet najbardziej skomplikowanej bryły budynku. Można go używać zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów.
Konstrukcja ta sprawdza się w miejscach, w których prace mają być przeprowadzane na wysokości wynoszącej maksymalnie 2,5 metra. Składa się zazwyczaj z dwóch podpór kozłowych, na których ustawiony jest drewniany podest. Takie rusztowanie najczęściej jest wykorzystywane przy wykończeniach wnętrz.
Każde rusztowanie, bez względu na jego rodzaj, musi być odpowiednio zamontowane. Tylko wtedy praca na nim jest bezpieczna. Konstrukcje mogą być stawiane wyłącznie przez osoby, które mają do tego stosowne kwalifikacje. Jeszcze przed rozpoczęciem montażu wszystkie elementy składowe muszą zostać dokładnie sprawdzone pod względem ewentualnych uszkodzeń. Prace związane ze stawianiem rusztowania powinny być zgodne z opracowaną dokumentacją techniczną, a także wytycznymi kierownika budowy. Łączenie poszczególnych elementów konstrukcji musi odbywać się z wykorzystaniem wyłącznie sprawdzonych akcesoriów montażowych.
Po zakończonym montażu konstrukcji należy ją dokładnie sprawdzić. Taka kontrola ma zweryfikować, czy jest ona poprawnie złożona, a przebywanie na niej będzie w pełni bezpieczne. Dopiero po wykonaniu pierwszego przeglądu możliwe jest rozpoczęcie prac na rusztowaniu.
Oprócz wyboru odpowiedniego rodzaju konstrukcji, która umożliwi przeprowadzenie konkretnych prac, niezbędne jest także zapewnienie bezpieczeństwa osobom pracującym na rusztowaniu. Mają obowiązek noszenia kasków ochronnych nawet wtedy, gdy znajdują się na ziemi. Sama konstrukcja musi być natomiast zabezpieczona specjalnymi daszkami, które zapobiegną przypadkowemu upadnięciu przedmiotów na ziemię. Przestrzeganie podstawowych zasad BHP pozwoli zminimalizować ryzyko poważnego wypadku.
Pomożemy Ci wybrać najodpowiedniejsze produkty i akcesoria.
Napisz lub zadzwoń już teraz.