Rader Tech

Wózki do przewozu towaru — jakie wybrać do swojej firmy?

Data publikacji: 24.03.2023 r.

Wózki magazynowe to urządzenia niezastąpione do transportu różnego rodzaju towarów. Ze względu na ich uniwersalny charakter i niezawodność wykorzystuje się je w wielu branżach. Wyróżnia się kilka rodzajów takich produktów, które różnią się od siebie konstrukcją oraz funkcjonalnością. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, co pozwoli wybrać model dopasowany do konkretnych potrzeb.

Dlaczego warto zainwestować w profesjonalny wózek do przewozu towaru?

Wózki do przewozu towaru mają przede wszystkim ułatwiać pracownikom transport różnego rodzaju przedmiotów w halach magazynowych, produkcyjnych, sklepach i innych miejscach. Są one skonstruowane w taki sposób, aby korzystanie z nich było wygodne i praktyczne. Wózki transportowe zabezpieczają pracowników przed koniecznością dźwigania ciężkich przedmiotów, co może powodować wiele poważnych urazów.

Wybór odpowiednich produktów ma więc kluczowe znaczenie dla zapewnienia pracownikom odpowiednich warunków zgodnych z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Dzięki takim pojazdom wykonywanie codziennych zadań jest nie tylko łatwiejsze, ale i wydajniejsze. Wózki do przewozu towaru są na tyle uniwersalne, że z powodzeniem można wykorzystać je w wielu różnych branżach, a także w gospodarstwie domowym np. w garażu czy piwnicy.

Zalety wózków do przewozu towaru

Najważniejsze zalety wózków magazynowych, które wpływają na ich popularność, to przede wszystkim:

  • trwała konstrukcja — są one wykonane z wytrzymałych materiałów, które są odporne na uszkodzenia mechaniczne,

  • łatwe sterowanie — projektuje się je w taki sposób, aby z łatwością można było nimi manewrować w każdym kierunku,

  • wytrzymałość na obciążenia — są one w stanie przewieźć nawet bardzo ciężkie ładunki,

  • kompaktowe wymiary — większość wózków magazynowych można złożyć, dzięki czemu nie zajmują one dużo miejsca.

Podział wózków do przewozu towaru

Wózki magazynowe można klasyfikować, biorąc pod uwagę różne parametry. Jeden z najczęściej występujących podziałów to ten ze względu na rodzaj napędu. Wyróżnia się wózki magazynowe:

  • ręczne — wprawiane w ruch siłą ludzką,

  • elektryczne — wyposażone we własny napęd.

Można wziąć pod uwagę także kryterium, jakim jest droga, po której się poruszają.Na jego podstawie dzieli się je na:

  • wózki jezdniowe — poruszające się po szlakach komunikacyjnych w danym obiekcie,

  • wózki szynowe — poruszające się wyłącznie po przystosowanych do tego specjalnych szynach.

Wybór jest bardzo szeroki i zróżnicowany.

Najpopularniejsze rodzaje wózków magazynowych ręcznych

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się ręczne wózki magazynowe, które są najczęściej wykorzystywane do przewozu różnego rodzaju towarów. Są wygodne w użytkowaniu, a żeby się nimi posługiwać, nie trzeba mieć specjalnych kwalifikacji i uprawnień,tak jak w przypadku elektrycznych wózków widłowych.

Mimo że ręczne urządzenia do transportu towarów spełniają podobną funkcję, to mogą różnić się od siebie m.in. konstrukcją oraz funkcjonalnością. Ręczne wózki transportowe charakteryzują się także zróżnicowaną nośnością, ładownością oraz specyficznym wyposażeniem, które ułatwia przewóz konkretnych przedmiotów.

Dowiedz się, czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje.

Wózek platformowy

Jest to wózek o nieskomplikowanej konstrukcji. Składa się zczterech kół oraz platformy, od której wziął swoją nazwę. Umożliwia on szybkie i bezproblemowe przewożenie różnych przedmiotów na niewielkie odległości. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że mogą go obsługiwać praktycznie wszyscy pracownicy, gdyż nie wymaga to specjalistycznych szkoleń.

Wózki platformowe mogą być wyposażone w ażurowe lub pełne burty zabezpieczające przewożony ładunek. Zwiększa to ich funkcjonalność i umożliwia transport np. drobnych niespaletyzowanych towarów. Są one bardzo wytrzymałe i pozwalają na przewóz przedmiotów o sporej masie. Dzięki temu, że rama się składa, wózek nie zajmuje dużo miejsca i można go przewozić razem z transportowanym ładunkiem.

Wózek taczkowy

Ten rodzaj wózka wyglądem przypomina taczkę. Jest wyposażony w wytrzymałą ramę wykonaną najczęściej ze stali lub aluminium i w dwa pneumatyczne koła. Dzięki nim jest on stabilny i zwrotny. Koła umożliwiają także łatwe pokonywanie progów, a także niewysokich przeszkód.

Wózki taczkowe mogą być wyposażone w różnego rodzaju platformy, co zwiększa ich funkcjonalność. Świetnie sprawdzają się do przewozu ciężkich przedmiotów takich jak np. kartony czy skrzynie.

Wózek schodowy

Wyróżnia się on specjalną konstrukcją, która umożliwia poruszanie się nim po schodach. Najczęściej obok podstawowych kółek umieszczony jest ich dodatkowy zestaw, który pozwala na transport towarów po stopniach. Stosuje się go przede wszystkim tam, gdzie jest konieczne dostarczenie ładunków np. na wyższe kondygnacje budynku bez windy.

Wózek do beczek i butli

Jest on wyposażony w ramę oraz dwa koła, a także specjalną platformę, na której umieszcza się beczkę lub butlę. Jego konstrukcja pozwala na bezpieczne przewiezienie tego rodzaju ładunków, które pozostają w stabilnej pozycji. Na rynku są dostępne modele wózków, które umożliwiają transport nawet kilku butli jednocześnie.

Wózek skrzyniowy

Swoim wyglądem oraz funkcjonalnością przypomina wózek transportowy platformowy, z tą różnicą, że jest wyposażony w skrzynię. Najczęściej wykorzystuje się go do przewozu drobnych przedmiotów, które nie są spakowane np. dokartonów. Tego rodzaju wózek bardzo często można spotkać także w warsztatach i różnego rodzaju serwisach. Wykorzystywany są powszechnie również przez firmy kurierskie i pocztowe, gdyż ułatwia przewóz paczek oraz listów w sortowni.

Inne rodzaje wózków transportowych

Oprócz wymienionych wyżej typów wózków transportowych w magazynach oraz halach przemysłowych można spotkać również tzw. paleciaki. Są to urządzenia przeznaczone do transportu Euro palet. Ich najprostsza wersja to ręczne wózki paletowe, za pomocą których można przewozić pojedyncze palety. Podnoszenie oraz opuszczanie ładunku umożliwia siłownik hydrauliczny.

Wózki paletowe mogą być także wyposażone w napęd elektryczny. Dzięki temu zwiększa się ich ładowność, a sterowanie nimi staje się o wiele łatwiejsze. Są one niezawodne wszędzie tam, gdzie każdego dnia konieczne jest rozładowywanie oraz transportowanie całych palet.

Jak wybrać najlepszy wózek transportowy?

Duży wybór różnego rodzaju wózków transportowych sprawia, że zakup najlepszego z nich nie jest łatwym zadaniem. Trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów takich urządzeń. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • maksymalny udźwig — wózki transportowe różnią się od siebie maksymalnym ładunkiem, jaki mogą przewieźć,

  • wielkość — pozwoli określić, czy wybranym modelem da się bez przeszkód manewrować w konkretnym miejscu np. w ciasnym magazynie,

  • łatwość prowadzenia — wózek musi być zwrotny, a także dopasowany do rodzaju powierzchni, po której będzie się poruszał,

  • pojemność przestrzeni ładunkowej — od niej zależy, czy dany model bez problemu zmieści konkretny rodzaj ładunku.

Na jakie inne parametry należy zwrócić uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniego wózka należy przede wszystkim określić, jaki jego typ będzie odpowiedni do rodzaju przewożonych ładunków. Jeśli najczęściej transportowane są drobne przedmioty, to wybór wózka skrzyniowego będzie najlepszym rozwiązaniem. Z kolei do częstego przewozu ciężkich kartonów czy niewymiarowych ładunków idealnie sprawdzi się wózek platformowy.

Ważna jest także specyfikę miejsca, w którym pojazd będzie wykorzystywany. Jeśli jest to przestrzeń pełna progów czy nierówności, to najlepiej postawić na model wyposażony w koła, które sobie z nimi poradzą. Ogromne znaczenia ma także jakość wykonania wózka. Wpływa ona bowiem na jego trwałość i niezawodność.

Wózki transportowe są niezastąpione do przewozu różnego rodzaju ładunków, także tych o sporej masie. Znacząco ułatwiają pracę, a także zwiększają jej bezpieczeństwo. Dzięki nim pracownicy nie muszą się nadmiernie przeciążać. Wózki magazynowe to zatem uniwersalny sprzęt o szerokim zastosowaniu.

Skontakuj się
NASZYM SPECJALISTĄ

Pomożemy Ci wybrać najodpowiedniejsze produkty i akcesoria.
Napisz lub zadzwoń już teraz.